Federer și-a găsit nașul! Elvețianul, învins în finala de la Indian Wells de Juan Martin del Potro!

Publicat: 19/03/2018 | 09:02

Ceea ce foarte puțini anticipau, s-a întmplat. Roger Federer și-a găsit în sfârșit „nașul”. Elvețianul a fost învins în ultimul act al turneului de la Indian Wells, dotat cu premii totale în valoare de 7.972.535 dolari, de Juan Martin del Potro.

Argentinianul, locul 8 ATP,  l-a învins pe număărul unu mondial într-o finală dramatică cu scorul de 6-4, 6-7 (8), 7-6 (2). Federer, numărul 1 ATP a fost nevoit să se recunoască învins după două ore şi 42 de minute de joc.

Un singur break în primul set, la scorul de 2-2 a fost suficient pentru ca Del Potro să facă diferenţa în primul set, pe care și l-a adjudecat cu scorul de 6-4.

Următorul set a fost unul interzis caridacilor. Cei doi au mers cap la cap însă la 5-4 Federer a ratat două mingi de set. Elvețiaunul a reușit în cele din urmă să se impună dramatic în tie-break după ce Del Potro a salvat numai puțin de patru mingi de meci. La rândul său, înainte de a-și adjudeca tie-break-ul, număărul unu mondial a slavat la rândul său o minge de set, reușind astfel să trimită meciul în decisiv, 7-6 (8).

Al treilea set a fost o copie la indigo a celui de-al doilea set. La 5-4 a servit pentru meci, dar a ratat trei mingi de meci, deși la un moment dat a condus chiar și cu 40-15! Setul a ajuns în cele din urmă în tie-break unde argentinianul Juan Martin Del Potro s-a impus cu 7-6 (2), adjudecându-și astfel și turneul.

Aceasta a fost prima înfrângere pe care Roger Federer a suferit-o după 18 meciuri susținute în 2018. În ciuda înfrângerii,  Roger Federer se va menţine pe primul loc în ierrarhia mondială ATP.