„Fenomenul” Mutu uimeste Italia

Publicat: 17/02/2009 | 00:00

PROLIFIC. Adrian Mutu a reusit sa inscrie cinci goluri in ultimele trei etape de campionat TATIC MODEL. Meciul cu AC Milan a fost primul pentru Cristi Chivu, dupa nasterea fiicei sale, Natalia Adrian a fost ridicat in slavi de presa din Peninsula, dupa hattrick-ul de duminica, de la Genoa. Ziaristii italieni scriu despre el ca este unul dintre putinii fotbalisti din Serie A care pot decide un meci de unul singur. Sorin Chiriac Mutu are Italia la picioare, dupa prestatia de exceptie din ultima jumatate de ora a meciului de la Genoa. Dupa o prima repriza in care a fost sters, gazdele luand conducerea cu 3-0, internationalul roman a explodat. A marcat din penalty, a transformat impecabil o lovitura libera de la 20 de metri, pentru ca golul din ultimul minut al prelungirilor sa puna cireasa pe tort. „Nota 10 pentru Mutu, mai putin nu poate fi dat unui asemenea „Fenomen”. O tripla nebuna ca frumusete si importanta. Acel ultim gol al lui Mutu din minutul 93 ar putea schimba intreg sezonul pentru Fiorentina”, a scris fiorentinanews.com. Cel mai important ziar de sport din Italia, „Gazzetta dello Sport”, aduce si el un elogiu numarului 10 al Fiorentinei si al echipei nationale: „Mutu a fost one man show pentru Fiorentina. Romanul e unul dintre putinii jucatori din Italia care poate decide de unul singur un meci. Cu un hattrick de mare clasa, Mutu a salvat-o pe Fiorentina cu Genoa!”. Reusita lui Adrian a fost umbrita doar de incidentul de dupa partida, in care un suporter de-al lui Genoa a fost accidentat de autocarul Fiorentinei.

Chivu, imperial in „Derby de la Madonnina”

Capitanul nationalei a facut, la randul sau, o partida mare, in derby-ul orasului Milano, dintre Inter si AC Milan. Jose Mourinho l-a folosit pe postul sau preferat, acela de fundas central, dupa pauza fortata, de trei saptamani, din cauza unei accidentari la aductori. Desi a acuzat din nou probleme musculare la coapsa si a avut nevoie de ingrijiri medicale in prima repriza, Chivu a continuat si a blocat foarte bine, n-a pierdut niciunul dintre cele cinci dueluri directe. A acuzat crampe pe final, insa a rezistat eroic pana la ultimul fluier al arbitrului.