Fernando Alonso, de urgență pe mâinile medicilor, după ce a fost implicat într-un accident. Cât de grave sunt rănile campionului de Formula 1 | VIDEO

Publicat: 12/02/2021 | 09:20

Fernando Alonso a ajuns de urgență pe mâinile medicilor, după ce a fost implicat într-un accident rutier, petrecut în apropiere de Lugano, un oraș situat în sudul Elveției. Campionul de Formula 1 a fost spulberat de o mașină în timp ce era pe bicicletă, iar doctorii încă nu au finalizat investigațiile.

Fernando Alonso, dus la spital după un accident rutier

În vârstă de 39 de ani, pilotul spaniol a fost lovit de o mașină în apropiere de vila sa din Lugano și are o fractură la mandibulă, au relatat jurnaliștii de la BBC. El ar urma să fie dus la Berna, unde există o unitate medicală specializată în asemenea fracturi.

Fernando Alonso, care anul acesta se întoarce în Formula 1 după doi ani de absență, este conștient și se simte bine, a transmis echipa sa Alpine F1. El va fi supus unor examinări medicale suplimentare în cursul acestei zile, au mai precizat colegii săi, fără să confirme dacă acesta este încă internat în spital.

Accidentul în care a fost implicat Fernando Alonso i-a îngrijorat pe apropiați dar și pe fani… Mulți dintre ei se întreabă dacă va fi pregătit să ia startul în noul sezon de Formula 1, luna viitoare, în Bahrain. Testele pre-competiționale ar urma să aibă loc între 12 și 14 martie, iar prima cursă în perioada 26-28 martie.

Fernando Alonso, câștigător a 32 de Grands Prix-uri

Fernando Alonso, câștigător a 32 de Grands Prix-uri și campion mondial în 2005 și 2006, a părăsit Formula 1 la sfârșitul anului 2018, după patru sezoane lipsite de rezultate la McLaren. El a mai pierdut startul sezonului competițional o dată, în 2015, când a suferit un accident în pre-sezon.