Feyenoord, spectacol total cu Marseille la Rotterdam în turul semifinalei Conference League!

Publicat: 28/04/2022 | 23:56

Spectacol total la Rotterdam între Feyenoord și Marseille, în manșa tur a primei semifinale Conference League.

Cu portarul român Valentin Cojocaru rezervă, olandezii au început tare duelul cu OM, tabela de marcaj arătând după numai 20 de minute de joc 2-0 în favoarea lor, prin golurile înscrise de Cyriel Dessers (min.18) şi Luis Sinisterra (min.20). Francezii nu au acuzat șocul și au reușit să egaleze până la pauză graţie reuşitelor lui Ahmadou Bamba Dieng (min.28) şi Gerson (min.40), 2-2 fiind și scorul cu care cele două formații au intrat la cabine.

La doar câteva secunde de la reualrea actului secund, Dessers a realizat dubla (min.46), profitând de o eroare în defensiva OM, reușita sa stabilind și rezultatul final, scor 3-2.

În cea de-a doua semifinală Conference League, Leicester City a remizat acasă cu AS Roma, scor 1-1. Echipa antrenată de Mourinho a deschis scorul prin Lorenzo Pellegrini (min.15), însă gazdele au egalat în actul secund, în urma autogolului semnat de Gianluca Mancini (min.67).

Returul semifinalelor Conference League va avea loc, joi 5 mai de la ora 22:00. Finala competiției se va juca pe 25 mai, pe „National Arena” din Tirana.