Finală braziliană în Copa Libertadores

Publicat: 14/01/2021 | 09:20

Copa Libertadores va rămâne în Brazilia cel puțin încă un sezon. Și asta pentru că trofeul cucerit în decembrie 2019 de Flamengo va fi disputat de Palmeiras și Santos pe 30 ianuarie la Rio de Janeiro, pe stadionul Maracana.

După ce marți, Palmeiras a trecut de River Plate, azi-noapte, Santos a învins-o categoric pe Boca Juniors cu scorul de 3-0, după ce în prima manșă fusese consemnată o remiză albă. Pe Vila Belmiro, brazilienii au deschis scorul în minutul 15 prin Diego Pituca, cel care a stabilit și rezultatul la pauză.

În doar șase minute după startul reprizei secunde, echipa lui Cuca a rezolvat problema calificării în urma celor două goluri superbe înscrise pe contraatac de venezueleanul Soteldo și Lucas Braga. Umilința Bocăi a fost desăvârșită în minutul 56, când columbianul Frank Fabra a fost eliminat de conaționalul său, arbitrul Wilmar Roldan, pentru o intrare agresivă asupra unui adversar.

„Boca a fost victima slăbiciunilor sale la toate nivelurile, nu s-a ridicat la înălțimea unei semifinale și a primit din partea lui Santos eliminarea meritată din ultimii ani”, au scris jurnaliștii argentinieni de la cotidianul Ole în cronica meciului. Grație acestei victorii, Santos va juca din nou în finala Copei Libertadores la 10 ani de la ultima sa apariție în ultimul act, când a și câștigat trofeul, cu Neymar în prim-plan.

Totodată, antrenorul Cuca are șansa de a cuceri a doua sa Copă Libertadores cu două echipe diferite, după ce a triumfat și în 2013 cu Atletico Mineiro.