Fiorentina învinge Sampdoria şi merge în sferturile Cupei Italiei!

Publicat: 14/12/2017 | 09:00

Oaspeţii au reuşit să revină în meci până la pauză egalând în minutul 39 prin Barreto. Repriza a doua a fost una pe care fanii lui Fiorentina nu o vor uita prea curând. Veretout a dus scorul la 2-1 transformând un penalty în minutul 59, însă Sampdoria a reuşit să revină din nou în emci egalând la 2-2 tot de la punctul cu var în minutul 77 prin Ramirez. Victoria Fiorentinei avea să vină tot de la 11 metri, Veretout transformând un nou penalty acordat de arbitru în ultimul minut de joc. S-a terminat 3-2 iar Fiorentina merge în sferturile de finală ale Cupei Italiei. Acolo „viola” ar putea da peste AC Milan, formaţie care a învins la scor de neprezentare, 3-0, formaţia Verona, cele două echipe urmând a se duela şi în campionat în week-end.

Astăzi, în cadrul optimilor de finală ale Cupei Italia este programat un singur meci, cel dintre Lazio şi formaţia de ligă inferioară Cittadella, aceasta fiind singura echipă care nu evoluează în Serie A care mai speră la prezenţa în sferturile de finală ale competiţiei.