Flavius Stoican pe val după victoria de la Voluntari din prelungiri: „Ne dă moral bun!”

Publicat: 18/09/2018 | 07:14
Flavius Stoican, antrenorul formației Politehnica Iași, jubilează după victoria cu scorul de 3-2 (2-0) pe care elevii săi au obținut-o la Voluntari în cadrul rundei a VIII-a a Ligii I cu echipa din localitate.

Cu toate că victoria a fost conturată greu, fiind obținută la ultima fază a meciului, Flavius Stoican a declarat că succesul este foarte important în perspectiva duelului din runda următoare, când în Copou va veni Dinamo.

„Este o victorie importantă, care ne dă moral bun înaintea meciului cu Dinamo. Trebuie să facem totul să câştigăm această partidă, Avem un culoar favorabil pentru a ajunge în primele echipe ale campionatului”, a declarat Flavius Stoican, antrenorul principal al formației Politehnica Iași.

Echipa lui Flavius Stoican a început în forţă partida, iar bara lui Andrei Sin a anunţat deschiderea scorului, Cioinac înscriind cu un lob elegant, după o gafă a portarului (min.14).

Ieşenii s-au desprins înaintea pauzei, când Andrei Sin a trecut elegant de un adversar şi nu i-a dat nici o şansă lui Vâtcă puncâtnd pentru 2-0 (min.37), acesta fiind și scorul la pauză.

Voluntariul a ieșit transformată total în bine după pauză şi, după şutul lui Răuţă, respins de Rusu, a redus din diferenţă prin Căpăţînă (min. 56). Portarul Iaşiului a scos excelent şutul lui Ciucur, dar nu a mai putut interveni în faţa lui Malfleury (min. 79), iar scorul a deveni 2-2.

Finalul de meci a fost unul încins fiind de-a dreptul interzis cardiacilor. Gazdele au trimis în bară iar la faza iimediat următoare în al patrulea minut al partidei  Mihăescu a dat lovitura, duelul terminându-se cu 3-2 pentru moldoveni.