Flavius Stoican: „Remiza cu Astra este echitabilă!”

Publicat: 29/07/2018 | 12:27
Flavius Stoican, antrenorul primcipal al formației Politehnica Iași a declarat că remiza pe care elevii săi au înregistrat-o pe teren propriu în meciul cu Astra Giurgiu, scor 1-1, este una echitabilă.

„Au fost două reprize diametral opuse. Nu mi-a plăcut că am intrat timorați pentru această partidă, dar una peste alta, bravo jucătorilor pentru munca depusă! Sunt trist pentru că puteam să terminăm cu o victorie, dar cred că un egal reflectă realitatea de pe teren. Am fost dezamăgit că puteam să obținem victoria, chiar dacă nu am jucat așa cum mi-am dorit în prima repriză. În a doua repriză am schimbat sistemul. Faptul că avem un jucător de bandă, Panțîru, care cred că va ajunge foarte mare, faptul că-l avem pe Andrei Cristea, care este un jucător care creează ocazii din nimic, faptul că l-am blocat pe Balaure în repriza a doua”, a declarat Flavius Stoican.

Tehnicianul a spus că duelul de etaapa viitoare cu FCSB se anunță unul dificil pentru elevii săi dar și-a exprimat încrederea într-un rezultat pozitiv.

„Până acum am întâlnit două echipe din play-off, două echipe bune. Suntem mulțumiți că ne batem de la egal la egal cu echipele care vor în play-off. Pentru meciul cu FCSB, cu siguranță mergem să jucăm. Suntem o echipă care o să pună probleme”, a conchis principalul din Copou.