Florin Andone, gol în La Liga după aproape trei luni!

Publicat: 24/12/2017 | 06:00

Atacantul român a fost rezervă cu Celta Vigo, însă a fost introdus când oaspeţii conduceau cu 2-0. La acest scor, tehnicianul lui Deportivo La Coruna a decis să-l introducă pe atacantul român în teren imediat după pauză, iar mutarea s-a dovedit a fi una inspirată. După ce Celta a făcut 3-0 în minutul 53, Andone a reuşit să relanseze partida şase minute mai târziu, punctând pentru 3-1. Atacantul român şi-a dovedit clasa la o degringoladă în defensiva oasepţilor şi la o fază la care coechipierii săi cereau penalty, Andone a insistat pentru un balon pe care l-a trimis în plasa porţii celor de la Celta.

A fost primul gol pentru Florin Andone după aproape trei luni de zile în La Liga. Ultima dată când internaţionalul român punctase pentru Deportivo a fost într-un meci cu Getafe, jucat pe 30 septembrie 2017.

În urma înfrângerii suferite pe teren propriu, Deportivo a rămas doar cu 15 puncte în acest campionat, fiind pe locul 18. Formaţia lui Andone nu a reuşit în cele 17 runde scurse de la încpeutul acestui sezon în Spania decât 4 victorii şi 3 remize, înfrângerea în faţa celor de la Celta fiind a zecea a sezonului.