Fortes duce Mediașul pe primul loc în Liga I!

Publicat: 07/08/2018 | 07:00
La fel ca de fiecare dată în duelurile directe, Mediaș și Dinamo au oferit un meci spectaculos, cu multe goluri, gazdele impunându-se cu 3-2 în ultimul meci programat în runda a III-a a Ligii I.

Cu o apărare de cascadorii râsului, „câinii” au fost foaarte vulnerabili pe faza defensivă, Katsikas și Sergiu Popovici întrecându-se în gafe monumentale, care aveau să-I coste scump pe alb-roșii.

Apărarea lui Dinamo a fost prinsă pe picior greșit în minutul 7 la centrarea lui Bușu din stânga pentru Olaru, iar acesta, profitând de marcajul vissător al lui Popovici, l-a învins pe portarul Penedo cu un șut din șase metri.

Dinamo reușea să egaleze prin Salomao în minutul 32 dupa o fază pornită din flancul stâng .

Până la pauză fiecare dintre echipe a trecut pe lângă gol. Mai întâi „câinii” prin Hanca în minutul 37, pentru ca trei minute mai târziu Chamed să reia cu capul pe lângă poarta dinamovistă.

Partea secundă a debutat cum nu se poate mai bine pentru Dinamo, care, la trei minute a trecut în avantaj prin reușita lui Moldoveanu, vârful dinamovist punctând după o pasă de la Salomao.

Bucuria „câinilor” a durat doar opt minute, Mediașul reușind să întoarcă scorul, ardelenii înscriind de două ori în decurs de doar două minute. Egalarea a venit prin autogolul lui Popescu, care a fost luat la țintă de Popovici, după care Fortes a dus scorul la 3-2, vârful Gazului egalându-l astfel în topul golgeterilor pe Gnohere.

S-a terminat 3-2, iar Mediașul a urcat pe primul loc în Liga I și așteaptă cu încredere duelul din runda viitoare de pe teren propriu cu FCSB!