Franța este noua regină a lumii! Imagini de colecție de la decernarea trofeului!

Publicat: 15/07/2018 | 21:15

Franța s-a impus în fața revelației Croația, scor 4-2, în ultimul act al Cupei Mondiale din Rusia 2018, după un joc spectaculos. La final, după ce li s-au pus la gât medaliile și li s-a ănmânat trofeul, francezii au încins hora bucuriei pe o ploaie torențială.

A început să plouă puternic spre finalul partidei, dar francezilor nu le-a păsat: au câștigat cea mai importantă competiției de fotbal din lume, Campionatul Mondial!

Președintele Emmanuel Macron i-a felicitat, de pe podium, pe jucătorii francezi, care au câștigat al doilea titlu mondial.

Bucuria de nedescris s-a dezlănțuit imediat după premiere, când jucătorii au făcut alunecări, cu trofeul în mâini, pe gazonul îmbibat cu apă. Au făcut și o grămadă a bucuriei, sub flash-urile unul după altul ale aparatelor foto.