Franța și Danemarca au dat-o la pace și merg împreună în optimi!

Publicat: 27/06/2018 | 09:00
Franţa şi Danemarca au ocupat primele două locuri în Grupa C a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după rezultatele consemnate în ultima etapă din această grupă.

Selecţionatele Danemarcei şi Franţei au terminat la egalitate, 0-0, la Moscova, în Grupa C a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, iar ambele echipe s-au calificat în optimile de finală după primul meci fără goluri al turneului.

Meciul de la Moscova a fost primul terminat cu un scor alb la acest turneu al Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, niciuna dintre echipe nedorind să rişte.

După această remiză, ambele echipe s-au calificat din grupă neînvinse, urmând a se împerechea în optimi cu formațiile calificate din Grupa C, acestea fiind Croația și Argentina, duelurile rezultate fiind Franța-Argentina și Croația-Danemarca!

Franţa, care a menajat mai multe piese de bază, a fost mulţumită cu acest scor, deoarece îi asigura câştigarea grupei, în timp ce danezii, s-au mulțumit cu prezența în optimi.

În cealaltă partidă a Grupei C, deși nu avea nicio miză, fiind eliminată de la acest turenu final, naționala statului Peru a trecut clar de Australia cu 2-0 (1-0), spulberând visul „cangurilor” de a mai spera la o minune.

Peru, care cedase  primele sale două meciuri cu acelați scor, 1-0 atât cu Danemarca cât și cu Franța, a obţinut o victorie meritată, prin golurile lui Andre Carrillo (minutul 18) şi Paolo Guerrero (minutul 50).

După acest rezultat, Peru a acumulat 3 puncte şi a încheiat grupa pe locul 3 în timp ce Australia, cu un singur punct, a ocupat ultimul loc.