Rușinos! Vika Azarenka a abandonat meciul cu Linda Fruhvirtova!

Publicat: 27/03/2022 | 23:03

În această zi, începând cu ora 20:35, s-a disputat partida dintre tânăra speranță a Republicii Cehe, Linda Fruhvirtova și Viktoria Azarenka, una dintre cele mai importante jucătoare din circuitul feminin. Jocul mergea înspre o victorie clară a sportivei cotată cu șansa secundă, însă veterana din Belarus s-a retras brusc!

Azarenka s-a retras fără vreo problemă medicală

Fruhvirtova a evoluat aproape perfect în meciul împotriva Vikăi. Linda conducea cu 6-2, 3-0 și totul anunța o victorie certă a tinerei jucătoare. Totuși, cu o lipsă totală de respect față de joc și cu o lipsă totală de fair-play, Azarenka, la finele game-ului 3 din setul secund s-a dus către arbitru și a abandonat. Fără vreo problemă medicală!

Presa internațională a criticat la unison acest gest. La momentul actual se așteaptă reacția jucătoarei din Belarus.

Fruhvirtova – Badosa în turul următor

În turul următor, Fruhvirtova se va duela cu Paula Badosa pentru un loc în sferturile de finală ale turneului de la Miami.