Gafă monumentală la Pro TV. Ce a apărut pe ecran aseară, la ora 20:11, în timpul meciului Feroe – România

Publicat: 13/10/2019 | 09:39
Gafă monumentală la Pro TV. Ce a apărut pe ecran aseară, la ora 20:11, în timpul meciului Feroe - România

Gafă monumentală la Pro TV. Conform sloganului binecunoscut, ”Toată România vede România”, numai că telespectatorii au avut parte nu numai de fotbal – și de o victorie a României, pe final de meci -, ci și de o surpriză uriașă la nivel vizual.

Era minutul 56 al meciului pe care naționala României l-a susținut în Insulele Feroe, iar tensiunea atingea cote alarmante. Tricolorii lui Contra nu reușeau să deschidă scorul, în ciuda tuturor atacurilor. Echipa noastră suferea la capitolul ”creativitate”, iar perspectivele păreau sumbre, cu atât mai mult cu cât urmează, peste câteva zile, meciul cu Norvegia.

Pro TV i-a luat-o înainte lui Contra, am putea spune, și a schimbat ”tactica”, plasând pe ecran un avertisment șocant. Spre stupefacția telespectatorilor, în colțul din dreapta-jos al ecranului a apărut semnul conform căruia meciul de fotbal era… interzis copiilor sub 12 ani. Ținând cont că scorul era alb, la momentul afișării semnului buclucaș, am putea presupune că, în cazul în care jucătorii din Insulele Feroe ar fi reușit să înscrie, Pro TV ar fi afișat și alte ”interdicții” hazlii – ”Interzis sub 15 ani” și, de ce nu?, ”Interzis sub 18 ani”, ultima variantă fiind rezervată, evident, pentru minutele de final ale meciului, atunci când toate speranțele s-ar fi dus pe apa sâmbetei, iar telespectatorii ar fi recurs la replici… suculente.

Și iată cum binecunoscutul slogan al Pro TV –  ”Toată România vede România” – s-a transformat, timp de 15 minute, în ”Nu toată România vede România”, fiindcă părinții, ținând cont de avertizarea vizuală, au fost nevoiți să-și trimită copiii la culcare.