„Galacticii” dependenți de Bale: „Accidentarea lui ne-a costat victoria!”

Publicat: 04/01/2019 | 20:15

Tehnicianul formației Real Madrid, Santiago Solari, a pus remiza pe care elevii săi au înregistrat-o în primul meci al anului, 2-2 pe terenul lui Villareal, pe seama ghinionului și a accidentării galezului Gareth Bale.

„Am avut victoria în mâna noastră şi am vrut să închid meciul, dar adversarii au revenit şi au obţinut remiza. Au jucat foarte ofensiv, evoluau acasă şi aveau nevoie de puncte. Accidentarea lui Gareth ne-a costat, deoarece am pierdut acea parte pentru contraatac, iar Gareth este un specialist în asta. Am văzut ce s-a întâmplat: a fost contrat la o minge şi a simţit ceva. A continuat, dar nu a mai reuşit asta şi în repriza secundă”, a declarat Santiaago Solari, tehnicianul „galacticilor”.

Galezul a fost contrat tare de un adversar în minutul 39, însă a decis să continue meciul până la pauză, nereușind însă să mai revină pe gazon de la cabine.

Mijlocașul lui Villareal, Santi Cazorla a deschis scorul în minutul 4. bucuria „Submarinului galben” nu a durat decât trei minute, Karim Benzema restabilind egalitatea. „Galacticii” au preluat conducerea punctând prin Varene în minutul 20.

Cu înfrângerea nu a fost de acord Santi Cazorla, care a reuşit dubla în minutul 82, Villareal evitând astfel înfrângerea în fața celor de la Real.

S-a terminat 2-2 iar Real Madrid rămâne pe locul al patrulea, cu 30 de puncte, în timp ce Villareal se află abia locul al 17-lea, cu 16 puncte.

Cea de-a 18-a rundă din La Liga va debuta astăzi, cu partidele dintre Levante- Girona, meci care va îîncepe la ora 20:00, duel care va fi urmat de confruntarea dintre Espanyol și Leganes.