Gaz Metan câștigă la Călărași și ia o opțiune serioasă la câștigarea play-out-ului!

Publicat: 27/05/2019 | 09:22

Gaz Metan Mediaș s-a impus mai clar decât o arată scorul 1-0 (0-0) în jocul susținut în penultima etapă a play-out-ului Ligii 1, în deplasare la Călărași cu Dunărea. Cu toate că ceel trei puncte puse în joc erau vitale pentru echipa lui Dan Alexa, Dunărea a ost redusă la tăcere de formația lui Edward Iordănescu. Doar norocul și intervențiile fantastice între buturi ale lui Straton au făcut ca scorul să fie de 1-0, reuzltatul fiind stabilit printr-un gol marcat de Yazalde în minutul 87.

Până la reuşita din finalul partidei, a fost efectiv bombardament la poarta gazdelor. Prima repriză a fost un duel între Caiado şi Straton. Portughezul a deschis seria ratărilor în minutul 5. Duelul s-a repetat şi la jumătatea primei ore de joc. Portarul a avut câştig de pauză şi înaintea pauzei. Actul secund a început în aceeaşi manieră, dar trupa „Chirurgului” a mai scăpat odată de gol. Până la deschiderea scorului, Stratona mai fost ocrotit de bară în două rânduri. Goalkeeperul Dunării nu a mai avut ce face în minutul 87 când, trăădat din  nou de propria defensivă,a  fost nevoit să scoată mingea din plasa porții.

După acest rezultat, Dunărea Călărași a rămas pe locul 6 cu 25 de puncte însă poate fi egalată sau depășită în clasament de FC Hermannstadt în vazul în care sibienii vor obține un rezultat pozitiv la Voluntari cu echipa lui Cristiano Bergodi.

De partea cealaltă, Gaz Metan Mediaș a urcat pe primul loc cu 45 de puncte și așteaptă un pas greșit din partea „câinilor„ în deplasarea de astăzi de la Botoșani pentru a fi siguri de câștigarea play-out-ului având în vedere că în ultima etapă evoluează pe teren propriu cu Concordia Chiajna.