Gaz Metan câștigă la ultima fază a meciului cu Chiajna!

Publicat: 24/07/2018 | 07:00
Gaz Metan Mediaş a debutat cu dreptul în noul sezon competițional al Ligii I. La primul meci cu tehnicianul Mihai Teja pe bancă, ardelenii i-au învins în extremis pe ilfovenii de la Concordia Chiajna, cu scorul de 2-1 (1-1), printr-un gol marcat la ultima fază a meciului de portughezul Carlos Fortes.

Medieșenii au început mai bine meciul și au avut șansa deschiderii scorului prin Darius Olaru, însă şutul-centrare al acestuia din minutul 21, a nimerit transversala. Peste numai șase minute, elevii lui Mihai Teja au reușit să deschidă scorul prin internaţionalul comorez Nasser Chamed, acesta punctând din centrarea lui Valentin Creţu.

În minutul 34, s-a consemnat cea mai conrtoversată fază a meciului. Portarul Răzvan Pleşca a respins de dincolo de linia porţii mingea şutată de Nicolas Gorobsov din lovitură liberă, însă centralul Găman a făcut semn ca jocul să continue. După meci, cu mult fair-play, Pleșca a recunoscut că a scos mingea din poartă și că i-a privat astfel pe adversari de un gol.

Până la pauză însă Concordia Chiajna a reușit să restabilească egalitatea, francezul Ghislain Guessan reluând cu capul în plasa porții lui Pleșca în minutul 39 după o centrare perfectă a lui Gabi Matei.

Repriza secundă a început cu o întârziere de circa 20 de minute, din cauza faptului că instalaţia de nocturnă nu a mai funcţionat, defectându-se din cauza unui fulger care a lovit unul dintre stâlpi. Jocul s-a reluat, însă fără ca instalaţia să funcţioneze la capacitate maximă. Gazdele au obţinut victoria prin golul marcat de atacantul portughez Carlos Fortes (90+3), cu un şut cu efect la colţul lung, stabilind astfel scorul final al confruntării.