Gaz Metan se impune la Arad și bate la porțile play-off-ului Ligii 1!

Publicat: 10/11/2020 | 07:49

Gaz Metan Mediaş a învins-o pe UTA la Arad cu scorul de 3-1 (2-1) în epilogul rundei a 10-a a Ligii 1. Ardelenii au deschis scorul prin Dumitru Cardoso (min.23), după care Ronaldo Deaconu a majorat diferenţa din lovitură liberă (min. 32). „Bătrâna Doamnă” a revenit în joc prin reușita lui Vlad Morar (min. 37), după care același Cardoso a reuşit dubla închizând tabela în minutul 81.

Pentru Gaz Metan aceasta a fost cea de-a doua victorie consecutivă duppă cea bifată runda trecută tot în deplasare cu 2-1 în fieful campioanei CFR Cluj. De partea  cealaltă pentru UTA aceasta este cea de-a doua înfrângere  a sezonului după cea suferită tot pe teren propriu cu Poli Iași, scor 3-2.

În urma rezultatelor consmenate în această etapă, UTA a pierdut „top 6” fiind pe locul 7 cu 14 puncte, la două puncte de locul 6 pe care se află Viitorul în timp ce Gaz Metan a urcat pe locul 9 cu 13 puncte.

După cum bine știți, Liga 1 va lua o pauză de două săptămâni ca urmare a acțiunilor loturilor naționale. Singurul meci care va avea loc în această perioadă în Liga 1 va fi restanța dintre Dinamo și Astra, meci programat sâmbătă de la ora 21:00.