George Pușcaș: „Calificarea cu România la Euro este cea mai mare performanță a carierei!”

Publicat: 17/10/2018 | 07:08
Goerge Pușcaș, autorul unei duble în ultima partidă din grupa preliminară pe care „tricolorii mici” au câștigat-o la Ploiești pe „Ilie Oană” cu Liechtenstein, scor 4-0, rezultat care a consfințit calificarea României la turneul final al Campionatului European de anul viitor din Italia, a declarat că această calificare reprezintă cea mai mare performnațță a carierei sale.

„Mai mult de atât n-am ce să-mi doresc. E probabil cea mai mare performanță din cariera mea. Am văzut multă lume la stadion. E o emoție greu de descris. Au fost emoții pentru câștigarea meciului, dar s-a terminat cum nu se putea mai bine”, a declarat George Pușcaș, atacantul formației Palermo și totodată golgeterul la zi al naționalei de tineret a României.

„Tricolorii”, care mai avea de îndeplinit o simplă formalitate, să obţină un punct cu cea mai slabă echipă din grupă, s-au impus prin golurile marcate de George Puşcaş (minutele 14 şi 39), Ianis Hagi (minutul 25) şi Adrian Petre (minutul 78).

România a reuşit astfel a doua sa calificare la un Campionat European de tineret, după o pauză de 20 de ani, în 1998 turneul final fiind găzduit de ţara noastră.

În celelalte meciuri din grupă, Ţara Galilor a dispus cu 3-1 de Elveţia, iar Portugalia a învins Bosnia cu 4-2.

România a început campania cu Daniel Isăilă ca selecţioner, iar în ultimele patru meciuri a fost antrenată de Mirel Rădoi, care a reuşit să o conducă la tot atâtea victorii.

În clasamentul final, România a ocupat primul loc, neînvinsă, cu 24 puncte, urmată de Portugalia, 22 puncte, Bosnia-Herţegovina, 18 puncte, Ţara Galilor, 13 puncte, Elveţia, 10 puncte, Liechtenstein, 0 puncte.