Gigi Becali anunță noi transferuri după victoria de la Botoșani: „Nu vreau să mai văd adormiți pe teren!”

Publicat: 17/12/2018 | 10:28
Gigi Becali, finanțatorul formației FCSB, s-a declarat nemulțumit de jocul roș-albaștirlor, în ciuda victoriei de la Botoșani, cu scorul 3-1.

Latifundiarul din Pipera a anunțat noi transferuri, printre cei vizați fiind chiar și fundașul central Andrei Burcă, care este căpitan al FC Botoșani.

„Sunt mulțumit de scor, dar nu-mi convine ce s-a întâmplat în a doua repriză. Avem o echipă valoroasă, dar nu una solidă. Nu inspirăm încredere. Dacă nu ai posesie când conduci cu 2-1, nu ești echipă mare. Am explicații, abia aștept să vină iarna să facem transferuri. Avem nevoie de doi fundași centrali, de mijlocași. Neapărat vreau să iau doi fundași centrali. Mijlocașii centrali n-au rațiune de joc, de asta nu avem posesie. Voi transfera și mijlocași centrali. Mai vorbim despre Iulian Cristea de la Mediaș, nu am făcut nicio ofertă. Nu știu pe cine iau, dar vreau să iau și doi fundași centrali. Andrei Burcă, nu știu, o să văd, dar vă spun că voi lua doi fundași centrali. Nu mai vreau să am adormiți pe teren!”, a declarat Gigi Becali, finanțatorul FCSB la Digi Sport.

Partida FC Botoșani- FCSB, meci contând pentru etapa a XX-a a Ligii I a fost câștigată de roș-albaștri cu scorul de 3-1. Golul botoșănenilor a fost marcat de Cătălin Golofca în minutul 24 în timp ce pentru bucureșteni au punctat Gnohere (min.14), Lucian Filip (min. 38), și Raul Rusescu (min. 86).

După această înfrângere, a șaptea consecutivă din tot atâtea meciuri pe teren propriu în fața roș-albaștrilor în toate competițiile, FC Botoșani a rămas pe locul 10 cu 23 de puncte, fiind la cinci puncte de Astra Giurgiu, formație care ocupă ultimul loc care asigură prezența în play-off.

De partea cealaltă, FCSB a acumulat 40 de puncte și a egalat în clasament CFR Cluj. Liderul și totodată campiona en-titre a Ligii I va juc astăzi la Ovidiu cu Viitorul.