Gigi îi pune pe vedetele lui Dică la zid după înfrângerea de la Craiova!

Publicat: 22/10/2018 | 07:13
Gigi Becali nu a digerat deloc eșecul pe care FCSB l-a suferit în runda a XII-a pe terenul formației Universitatea Craiova, scor 2-1 și i-a pus la zid pe vedetele lui Nicolae Dică.

Finanțatorul FCSB a anunțat că și-a pierdut încrederea în Olimpiu Moruțan afirmând că acesta va evolua din ce în ce mai rar, la fel ca și Ovidiu Popescu.

Pe Moruțan o să-l vedeți rar, că așa trebuie să intre un copil de 19 ani. O să intre câte 10 minute. Moruțan a stricat toate mingile. Era pe Venus, nu pe planeta pământ. Când venea mingea la el, nu știa ce înseamnă minge, deci e fricos. Lasă băiatul, o să joace peste doi ani (…) Nu zic că nu are valoare, dar probabil va fi fotbalist peste 2-3 ani. Păi dacă nu poate juca cu 30.000 de fani, înseamnă că nu ai cum să fii fotbalist Ovidiu Popescu degeaba a atins mingea… Primul gol a fost din cauza lui și la al doilea…face în pantaloni. Nici pe Ovidiu Popescu nu o să-l mai vedeți”, a declarat Gigi Becali care a continuat: „Teixeira nu va mai juca mijlocaș central, ca să nu mai piardă mingea la mijloc, să luăm gol. Și e posibil să mai luăm un portar, că dacă iei gol așa, de la 25 de metri, nu e în regulă. Voi lua măsuri, asta se va întâmpla. La Tănase m-a deranjat că a pierdut prea mult mingea, dar mi-am dat seama că a jucat pe un post foarte greu”, conchis Becali la Digi Sport.

În duelul de pe „Ion Oblemenco” echipa lui Nicolae Dică a început mai bine, și a reușit să deschidă scorul în minutul 8, prin autogolul lui Kelic. În partea secundă, oltenii au reușit minunea.  Bosniacul Elvir Koljic a egalat pentru Craiova la câteva minute de la reluarea partidei în timp ce elvețianul Matteo Fedele a marcat cu un şut din afara careului (min. 72).

Universitatea Craiova a câştigat după 16 ani în fața roș-albaștrilor și cu cele trei puncte a urcat pe locul 5 în Liga I având 19 puncte, la fel ca și Sepsi și Viitorul, dar cu un golaveraj superior.