„Giuleștenii”, marii câștigători ai loteriei penalty-urilor de la Mioveni!

Publicat: 21/09/2021 | 23:57

Rapid Bucureşti s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după ce a învins-o pe CS Mioveni cu scorul de 5-4, la penalty-uri.

La finele celor 90 de minute regulamentare și a celor două reprize de prelungiri ale jocului de la Mioveni tabela indica 0-0, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de la 11 metri unde câștig de cauză au avut bucureștenii.

Singurul care a ratat de la punctual cu var a fost Bogdan Rusu, căpitanul echipei gazdă, care a șutat peste poartă. Pentru Rapid au transformat Alexandru Albu, Raul Costin, Rareş Ilie, Alexandru Dandea, iar Adrian Bălan a fructificat lovitura decisivă. Pentru CS Mioveni au înscris din punctul cu var Andrei Cristea, Lucian Dumitriu, Adrian Cierpka şi Alexandru Iacob.

Tot astăzi, în urma rezultatelor înregistrate, au obținut biletul pentru optimi FC Voluntari, Baia Mare și Rapid.