„Giuleștenii”, ținuți în șah de moldoveni!

Publicat: 09/10/2022 | 13:28

FC Botoșani a câștigat un punct în „Giulești”, chiar dacă echipa antrenată de Adrian Mutu a egalat în minutul 83. Rapid a dominat jocul, de la un capăt la altul, dar defensiva botoșăneană nu a mai făcut gafele din alte jocuri.

Mihai Teja a pregătit foarte bine meciul din Giulești, a renunțat la jocul ofensiv, care nu a funcționat în ultima perioadă, și a preferat să se apere și să joace pe contraatac.

Rapid a dominat startul partidei, dar defensiva botoșăneană și-a făcut bine treaba și nu le-a oferit giuleștenilor prea multe spații pentru a ajunge la poarta lui Pap. Sefer a trimis cu capul spre poartă, dar Pap a respins după care FC Botoșani a avut o mare ocazie de a deschide scoul prin Mailat și Roman II. Elevii lui Teja prind curaj și în minutul 38 reușesc să marcheze. Boli i-a pasat lui Țigănașu iar fundașul stânga al FC Botoșani a marcat din interiorul careului. Mailat a avut șansa de a majora avantajul botoșănenilor dar s-a opus Moldovan după care Mateus a trimis mingea peste poartă din lovitură liberă de la 20 de metri. Finalul primei reprize a aparținut giuleștenilor dar Ciobanu și Sefer nu l-au putut învinge pe Pap iar la pauză FC Botoșani era în avantaj.

Mutu îl înlocuiește pe Dugandzic cu Luckassen, iar olandezul trimite mingea în bară, în minutul 48. Onea șutează bine de la 20 de metri, dar Pap respinge în corner. Luckassen trimite cu capul peste poartă după care Mihai Roman II are încă o ocazie mare de gol. Dominarea giuleștenilor este din ce în ce mai accentuată, Onea șutează puțin pe lângă poartă, Ioniță trimite și el alături iar în minutul 83 J. Morais marchează de la peste 30 de metri. Partida s-a încheiat cu scorul de 1-1.