Gnohere ales jucătorul etapei în Europa League!

Publicat: 21/10/2017 | 09:00

Intrat în teren în minutul 69 al partidei, Gnohere a reuşit să deschisă scorul la prima atingere a balonului după care, peste numai cinci minute avea să-şi treacă în cont dubla şi să decidă practic soarta celor trei puncte.

Atacantul francez al FCSB venit de la Dinamo a adunat 64% din voturi şi a fost urmat la mare distanţă de Emiliano Rigoni (Zenit), 17%, Giannis Anestis (AEK Atena), 12%, Willian Jose (Real Sociedad), 3%, Petr Cech (Arsenal) şi Sergej Milinkovic-Savic (Lazio), câte 2%, Lucas Ocampos (Olympique Marseille), 1%.

„Bizonul” s-a arătat nemulţumit de statutul de rezervă şi a spus că deşi nu i-a căzut bine deloc faptul că nu a fost titular, a fostnevoit să accepte decizia lui Nicolae Dică, antrenorul principal al FCSB. De altfel, la finalulmeciului în care a fost erou pentru roş-albaştri, la interviurile de după meci, „Bizonul” a ţinut să-i mulţumească public finanţatorului Gigi Becali, pentru faptul că îl susţine.

Un alt jucător al lui FCSB, mijlocaşul Constantin Budescu, fusese desemnat jucătorul primei etape a fazei grupelor după jocul câştigat de roş-albaştri pe Naţional Arena cu Viktoria Plzen.

După cum s-a anunţat, compatriotul nostru, Cosmin Moţi a fost inclus de UEFA în echipa ideală după meciurile de joi seară din Liga Europa, în care fotbalistul român a înscris un gol în victoria echipei bulgare Ludogoreţ Razgrad, 2-0 în deplasare cu portughezii de la Sporting Braga.

Cu 9 puncte acumulate, vicecampionii României conduc detaşat grupa G din care fac parte, celelalte trei echipe din grupă, Lugano, Viktoria Plzen şi Hapoel Beer Sheva având câte trei puncte.

Autor: Cristi P.