Grigor Dimitrov, campionul campionilor ATP!

Publicat: 20/11/2017 | 11:48

Primul set al finalei a fost uul electrizant. Goffin a salvat patru mingi de set, dar Dimitrov a fructificat-o pe cea de-a cincea şi a câştigat primul act după o oră de joc. Belgianul  a fost mai sigur pe propriul serviciu în setul secund, iar la scorul de 3-3 a reuşit break-ul prin care a câştigat setul, scor 6-3, trimiţând meciul în decisiv.

Actul al treilea a început cu un game maraton în care Dimitrov a salvat patru mingi de break înainte de a-şi câştiga serviciul. Bulgarul a făcut break la 3-2 şi a avut trei mingi de meci pe serviciul belgianului, dar Goffin a reuşit să rămână în meci. În cele din urmă Dimitrov s-a impus la finalul unui punct câştigat printr-o greşeală a adversarului, care a trimis mingea în fileu.

În vârstă de 26 de ani, Dimitrov, care începând de astăzi va fi numărul 3 mondial, a mai câştigat în acest an turneele de la Brisbane, Sofia şi Cincinnati.

Finala de dublu a fost una fără istoric, perechea Lukasz Kubot / Marcelo Melo nereuşind să facă faţă tandemului Henri Kontinen/John Peers, aceştia din urmă impunându-se în două seturi, scor 6-4, 6-2 la capătu unui meci care a durat o oră şi 11minute.