Grigoras: „A zis si Jula „fuck” si l-a dat ala afara!”

Publicat: 11/02/2008 | 00:00

MOTIV. Petre Grigoras a vazut negru in fata ochilor, pentru prima data, atunci cand Emil Jula (medalion) a fost eliminat Intimidare. Antrenorul Otelului spune ca nu a avut niciun moment intentia de a-si retrage echipa, ci doar a vrut sa-l sperie pe arbitrul cipriot Cristian Blanuta Finala turneului din Cipru, disputata intre CFR Cluj si Otelul Galati, a degenerat, pentru prima data, in minutul 37. Atunci, Emil Jula a vazut cartonasul rosu pentru injurii la adresa arbitrului. Petre Grigoras le-a cerut jucatorilor lui sa paraseasca terenul. Dupa cinci minute de discutii, galatenii au reluat partida. Grigoras explica incidentul: „Nu am avut de gand sa-mi retrag, definitiv, echipa de pe teren. Am facut-o, asa, ca sa-l sperii pe cipriotul ala. A zis si Jula „fuck” si l-a dat repede afara”. Dupa ce au condus cu 3-0, moldovenii au fost egalati. Pentru ca una dintre echipe trebuia sa primeasca trofeul si banii, arbitrii au anuntat reprize de prelungiri. Lui Petre Grigoras i-a sarit, pentru a doua oara, mustarul. El a vrut ca echipele sa treaca direct la executarea penalty-urilor. Nu i-a convenit lui Andone, cei doi antrenori intrand in conflict. Partida nu a mai fost prelungita si nici lovituri de la 11 metri nu au fost executate. „In orice turneu amical nu se disputa prelungiri. Jucatorii mei erau obositi, am facut multe schimbari. Iar eu nu am trei echipe, asa cum se intampla la Cluj”, a explicat „Grig”. Antrenorul crede ca Andone nu a vrut penalty-uri pentru ca i-a fost frica sa nu piarda. Tirul acuzelor lui Petre Grigoras nu s-a oprit: „Cred ca arbitrii au fost blat cu ardelenii, ca au stat atatea zile impreuna acolo. Au dictat prelungiri pentru ca asa au cerut aia de la CFR”.

Au impartit 15.000 de euro

Organizatorii turneului au vrut sa decerneze cupa si premiul cel mare echipei CFR Cluj. Interventia patronului ardelenilor, Arpad Paszkany , a facut ca ambele echipe sa fie declarate castigatoare. Astfel, cupa a fost ridicata de cei doi capitani, iar premiile, 10.000 de euro pentru locul l si 5.000 de euro pentru locul al ll-lea, au fost impartite.