„Guriță” pune tunurile pe arbitri: „Dacă la Gabi Tamaş a fost roşu…!”

Publicat: 15/10/2018 | 07:00
epa04546239 Getafe CF's Romanian head coach Cosmin Contra (C, front) gives instructions to his players against Rayo Vallecano during a Primera Division league's match at Alfonso Perez stadium, in Getafe, outside Madrid, 04 January 2015. It is expected Contra leaves the team in next days after it was announced that the Chinese Guangzhou R&F team has signed up Contra to replace Sven Goran Eriksson on last December. The Spanish team Getafe waits the Chinese team deposites four million euro in the team's bank account to allow the head coach departs for China. EPA/EMILIO NARANJO
Selecţionerul Cosmin Contra a declarat, la finalul meciului terminat la egalitate cu Serbia, 0-0, că îl bucură acest rezultat, în contextul în care echipa a jucat o repriză cu un om în minus.

Contra a criticat însă arbitrajul, spunând că Gabriel Tamaş nu ar fi trebuit să fie eliminat, deoarece nu a existat intenţie la faza respectivă, iar portarul oaspeţilor ar fi trebuie să primească un cartonaş roşu la un alt moment al jocului.

„Dacă a fost 11 metri, eliminare sigur nu a fost, după noile reglementări din arbitraj. Pentru repriza a doua aveam altă strategie, poate puteam să le punem probleme, dar s-a rupt tot cu acea eliminare care nu a fost, plus că am avut o eliminare în repriza a doua, când portarul lor a scos mingea din afara careului. Gabi Tamaş a vrut să degajeze mingea şi dacă nu e intenţie nu e eliminare. Din reluări se vede că nu a avut intenţia, nu a fost o acţiune violentă. Dacă la Gabi Tamaş a fost roşu, la portarul lor care respinge de la 20 de metri ce e? Ca să nu se interpreteze şi să fiu suspendat, pot spune că sunt greşeli de arbitraj care mă fac să cred că arbitrul a prins o zi foarte slabă împotriva România”, a declarat Cosmin Contra.

Contra consideră că România a obţinut un punct mare. „Serbia e o echipă valoroasă, redutabilă din toate punctele de vedere. Mai sunt două meciuri şi eu cred că orgoliul muntenegrenilor va fi mare cu Serbia. Atunci vom vedea dacă ne vom bate la locul 1 sau 2”, a conchis Contra.

România, care a remizat cu Serbia şi la Belgrad, 2-2, este neînvinsă în grupă şi mai are de jucat două meciuri, cu Lituania pe teren propriu (7 noiembrie) şi cu Muntenegru în deplasare (20 noiembrie).