Hagi a tras concluzia după debutul din play-out: „E greu să jucăm în play-out!”

Publicat: 01/03/2020 | 11:41

Viitorul Constanța nu a reușit decât o remiză albă la debutul în premieră în play-out. Duelul cu FC Voluntari de pe teren propriu s-a încheiat 0-0.

Gică Hagi, managerul general al dobrogenilor, s-a declarat nemulţumit la finalul partidei atât de rezultat cât și de evoluția elevilor săi.

„Am suferit şi în joc, nu ştiu de ce. Nu am reuşit să ne împunem, nu am simţit jocul, nu am dictat ritmul, e un rezultat de egalitate, e un punct, dar noi doream victoria. Nu am jucat fotbalul nostru, mult sacrificiu, puţină calitate. Mai avem multe meciuri de jucat, la sfârşit tragem concluzia. Am avut şi o perioadă foarte bună, trebuie să revenim la ale noastre, să fim mai modeşti, să muncim mai bine. E greu să jucăm în play-out. În viață trebuie să muncești, să lupți, să faci bine. Nu am jucat fotbalul nostru, dar am avut puțină calitate. Voluntari e o echipă în formă, au moral bun, joacă. Noi n-am putut să dominăm meciul. Nu consider sezonul ratat, pentru că nu s-a terminat”, a declarat Gică Hagi, managerul general al Viitorului.

De partea cealalt, Mihai Teja, antrenorul principal al formației FC Voluntari, s-a arătat mulțumit de remiza de la Ovidiu.

„A fost un meci echilibrat, un joc echilibrat, în prima repriză cred că am avut noi mai multe situaţii de a marca, în a doua repriză au avut ei. Un egal meritat, cred că a fost un fotbal bun, în care noi am încercat să jucăm fotbal, nu am făcut anti-joc.  Se poate mai mult, vreau mai mult de la ei, au calitate jucătorii. Eric nu putea să joace, pentru că a existat în contract o anumită cerinţă în care să nu joace împotriva Viitorului”, a afirmat Mihai Teja.

După acest rezultat, Viitorul și-a păstrat fotoliul de lider în play-out cu 21 de puncte în timp ce FC Voluntari se află pe ultimul loc cu 11 puncte.