Halep și-a luat revanșa în meciul cu Swiatek! Constănțeanca o va întâlni în “sferturi” pe Serena Williams

Publicat: 14/02/2021 | 14:31

În această zi, începând cu ora 10:00 – ora României, a avut loc disputa dintre Simona Halep și Iga Swiatek din cadrul optimilor de finală ale primului turneu de Grand Slam din 2021, Australian Open.

Desfășurarea partidei Iga Swiatek – Simona Halep

În primul act, cele două sportive au mers “cap la cap” până la scorul de 4-3. În acel moment Iga a reușit primul break al meciului, reușind să se distanțeze la 5-3. În continuare, poloneza și-a făcut serviciul fără nici o problema, adjudecându-și astfel primul set. Începând cu setul secund jocul constănțencei a “explodat”, Simona jucând din ce în ce mai bine pe măsura minutelor ce se scurgeau. Halep a câștigat următoarele două acte, calificându-se astfel pentru a cincea oară în sferturile de finală ale Grand Slam-ului australian. Scorul final al partidei a fost 3-6, 6-1, 6-4.

Pentru un loc în semifinalele competiției, Simona Halep va fi nevoită să o întâlnească pe Serena Williams. Meciul dintre cele două va avea loc cel mai devreme marți de la ora 02:00 – ora României, programul oficial urmănd să fie stabilit ulterior.