Halep a învins-o pe Siegemund și va juca în sferturile de la Melbourne cu Alexandrova!

Publicat: 03/02/2021 | 14:45

În această zi, începând cu ora 06:35 – ora României, a avut loc duelul Simona Halep – Laura Siegemund, din cadrul optimilor de finală ale turneului australian Gippsland Trophy din Melbourne.

Desfășurarea partidei Simona Halep – Laura Siegemund

“Super Simo” a dominat jocul de la un capăt la celalaltă. În primul set, jucătoarea din România a pornit “ca din tun” și într-un timp extrem de scurt constănțeanca s-a văzut în avantaj cu 4-0. Din acest moment și până la finalul manșei cele două au mers “cap la cap”, iar Simona și-a adjudecat setul cu 6-2.

În setul al doilea, în ciuda faptului că nemțoaica a condus cu 2-0, Simona și-a “reglat turația” și a câstigat fără emoții, scor 6-4.

Următoarea adversară a româncei

În faza sferturilor de finală, Halep se va duela cu Ekaterina Alexandrova. Scorul “directelor” dintre cele două este 1-1, rusoaica imunându-se în cel mai recent meci jucat – în 2019 la Beijing. Confruntarea va avea loc joi dimineată, nu mai devreme de ora 06:00 – ora României.