Halep, victorie în minimum de seturi la Madrid. Vezi cu cine va juca în turul următor!

Publicat: 30/04/2021 | 21:41

În această zi, începând cu ora 15:30, s-a disputat partida dintre Sara Sorribes Tormo și Simona Halep. Cele două sportive și-au “măsurat forțele” în cadrul fazei 1/32 a turneului WTA de la Madrid.

Desfășurarea partidei Sara Sorribes Tormo – Simona Halep

Sportiva iberică a fost dominată cu autoritate în primul set de către constănțeancă, ce a practicat realmente un joc aproape de perfecțiune. Astfel, Halep și-a adjudecat primul act cu 6-0. În cel de-al doilea, favorita noastră a condus cu 5-1, însă jucătoarea din Spania a revenit în meci și a dus scorul la 5-5, însă Simona a avut zvâcnirea de moral necesară pentru a reuși să se impună în minimum de seturi, câștigând setul secund cu 7-5.

Următorul meci al Simonei Halep

În turul următor, Simona Halep o va întalni pe chinezoaica Saisai Zheng, aflată pe poziția 57 în ierarhia mondială. Aceasta a învins-o în primul tur pe Magdalena Linette.