Halep a învins-o pe „plângăcioasa” Konta şi s-a calificat în semifinalele turneului de la Cincinnati

Publicat: 19/08/2017 | 10:50

Simona a început prost meciul, iar Konta a făcut break chiar în start şi a condus cu 2-1. Din acel moment, sportiva din Constanta şi-a revenit, a recuperat break-ul şi a trecut la cârma jocului. La scorul de 5-2, Halep a ratat o minge de set, iar adversara s-a apropiat la 5-4, însă motivată de Cahill, Halep a câştigat pe serviciul Kontei, scor 6-4. Actul secund a fost însă unul extrem de disputat, însă, în tie-break, românca a jucat perfect şi a câştigat partida.

„Amândouă am jucat foarte bine. Am fost foarte aproape mai devreme în setul 2 de victorie, însă am fost puţin nervoasă. Am mai fost în aceeaşi situaţie, însă acum am decis să fiu mai agresivă în joc. Sloane Stephens va fi o adversară grea, foarte puternică, însă de-abia aştept să revin pentru a juca pe acest teren”, a declarat Simona Halep după meci.

Halep are din nou ocazia de a deveni numărul unu mondial, însă are nevoie ca să câştige turneul de la Cincinnati. În penultimul act, românca se va duela cu sportive din Statele Unite, Sloane Stephens, în timp ce în cealaltă semifinală se vor duela Karolina Pliskova şi Garbine Muguruza.

Autor: Mihaela A.