Halep continuă cursa la Australian Open fără set pierdut!

Publicat: 27/01/2020 | 12:13

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului. Performanța româncei clasată pe locul 3 WTA a fost posibilă  după 6-4, 6-4 cu belgianca Elise Mertens, cap de serie numărul 16.

Biletul Zilei »Trei selecții din trei sporturi diferite pentru un strat lansat de săptămână!

În vârstă de 28 ani compatrioata noastră s-a impus în fața sportivei din Belgia clasată pe locul 17 WTA într-o oră şi 37 de minute. Partida a fost la discreția româncei care și-a impus jocul lăsând-o fără replică pe Mertens.

Halep o conduce acum cu 3-1 pe Elise Mertens la meciurile directe. Halep a câştigat primele două întâlniri, în 2018, în optimi la Roland Garros (6-2, 6-1) şi în turul al doilea la Madrid (6-0, 6-3), belgianca impunându-se în 2019 în finala de la Doha cu 3-6, 6-4, 6-3. Mertens a avut o semifinală la Melbourne, în 2018, când Halep a jucat finala cu Caroline Wozniacki.

În sferturile de finală, Simona Halep se va duela cu Anett Kontaveit. Clasată pe locul 31 WTA, sportiva din Estonia a reuşit una dintre marile surprize ale turneului, când a eliminat-o în turul al treilea pe Belinda Bencic cu scorul 6-0, 6-1 în numai 50 de minute. Jucătoarea din Estonia a obţinut calificarea în sferturile de finală după ce a învins-o neaşteptat de greu, în trei seturi, pe Iga Swiatek, 6-7 (4), 7-5, 7-5. A avut nevoie de două ore şi 42 de minute pentru a obţine victoria în faţa tinerei poloneze (18 ani, 55 WTA).

Simona Halep, campioană la Roland Garros în 2018 şi la Wimbledon în 2019, şi-a asigurat un cec de 525.000 de dolari australieni şi 430 de puncte WTA iar după Australian Open va fi pe locul 2 WTA.