Halep de neoprit la Madrid! Românca ia la rând surorile Pliskova: A trecut de Kristyna și azi joacă cu Karolina pentru un loc în semifinale!

Publicat: 10/05/2018 | 10:21
Tennis - Wimbledon - London, Britain - July 5, 2017 Romania’s Simona Halep celebrates winning the second round match against Brazil’s Beatriz Haddad Maia REUTERS/Matthew Childs
Jucătoarea de tenis româncă, Simona Halep, s-a calificat, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 6.685.828 euro, după ce a învins-o cu 6-1, 6-4 pe Kristyna Pliskova (Cehia).

Liderul mondial WTA în vârstă de 26  de ani, Simona Halep, Halep  a încheiat conturile cu Pliskova, numărul 94 WTA, după o oră şi 15 minute.

Simona Halep a dominat primul set, pe care şi l-a adjudecat cu un sec 6-1, după doar 28 de minute.

Românca a rupt echilibrul în ghemul al patrulea, care a durat aproximativ opt minute şi în care reprezentanta ţării noastre a reuşit să câştige contra serviciului la a cincea sa şansă de break. Simona Halep nu a mai putut fi oprită până la finalul setului, pe care l-a încheiat cu un as (6-1), Pliskova nereuşind să îşi creeze nicio şansă de break.

Actul secund a fost mult mai echilibrat, Kristyna Pliskova a servit mai bine, iar cel al Simonei nu a mai fost la aceiaşi parametri, constănţeanca arătând şi o nerăbdare accentuată.

Halep a pierdut primele şapte puncte ale setului, dar apoi a reuşit să revină de la 0-40 şi să egaleze situaţia, 1-1, după ce a salvat patru mingi de break. Pliskova a continuat să fie la comandă cu serviciul, şi-a creat o nouă oportunitate de break, la 4-3 în favoarea sa, dar Halep a anulat-o şi a egalat, 4-4. Prima minge de break a româncei în setul secund a venit în ghemul nouă, după o dublă greşeală a adversarei, iar Halep a fructificat mingea următoare, încheind setul pe serviciul său, cu 6-4.

Prin calificarea în sferturile de finală ale turneului, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 149.390 euro şi 215 puncte WTA, iar în turul următor o va întâlni pe sora Kristynei, Karolina Pliskova (26 de ani, 6 WTA), care a trecut în două seturi, cu 6-2, 6-3, de americanca Sloane Stephens (25 de ani, 9 WTA).