Halep e în optimi la Melbourne!

Publicat: 25/01/2020 | 14:36

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de tenis Australian Open, primul de Mare Şlem al anului. Performanța realizată de compatrioata noastră, aflată pe locul 3 WTA a fost posibilă după victoria înregistrată contra jucătoarei din Kazahstan, Iulia Putinţeva cu scorul  6-1, 6-4.

Biletul Zilei » Pariem inteligent pentru profit!

În vârstă de 28 de ani, Simona Halep, a patra favorită la Melbourne, s-a impuus în acest meci într-o oră și 18 minute.

Primul set a fost la discreția compatriaotei noastre care nu i-a lăsat nicio șansă adversarei. Actul secund în schimb a fost mult mai echilibrat, Putinţeva fiind mai agresivă. S-a mers cap la cap până la 2-2, după care Halep a reuşit un prim break, dar imediat şi-a pierdut serviciul. Simona a făcut un nou break, iar apoi şi-a confirmat avantajul, desprinzându-se la 5-3. Putinţeva a reuşit să îşi facă serviciul, dar Halep a încheiat conturile cu 6-4.

În urma acestei victorii Simona Halep, care a pierdut în optimi la ediţia de anul trecut la Melbourne şi a jucat finala în 2018, şi-a asigurat un cec de 300.000 de dolari australieni şi 240 de puncte WTA.

În optimi, Halep o va înfrunta pe belgianca Elise Mertens.

„Am jucat de câteva ori cu Elise Mertens, la Openul Franței, în Madrid, la Doha și e suficient să o cunosc, să îi știu jocul. Am o ideea despre cum să evoluez împotriva ei. Sinceră să fiu, încă nu mă gândesc la viitorul meci. Îmi amintesc bine ultimul nostru meci de la Doha. Am avut acolo un set și un break avantaj. E o jucătoare care nu se dă bătută niciodată și luptă până la capăt. Are un joc foarte bun, rapid și lovește foarte rapid, aproape de linia de fund”, a declarat Simona Halep.