Ce meci! Disputa dintre Halep și Mertens s-a întins pe durata a trei seturi! Belgianca s-a impus cu 7-5 in decisiv

Publicat: 04/05/2021 | 17:23

În această zi, începând cu ora 14:50, a debutat partida ce le-a pus față în față pe Elise Mertens și pe Simona Halep. Disputa dintre cele două sportive a fost una extrem de aprigă, aceasta întinzându-se pe durata a trei seturi!

Desfășurarea partidei Elise Mertens – Simona Halep

Primul set a fost dominat cu autoritate de Simona Halep, în ciuda faptului că favorita noastra și l-a adjudecat doar cu 6-4. În cadrul acestuia, Elise a făcut numeroase erori – inclusiv 5 duble greșeli, in timp ce Simona a avut un procentaj excelent, de 76%, pe primul serviciu. Totuși, în actul secund Halep nu și-a mai menținut jocul pe propriul serviciu la același nivel, pierzând pe propria servă de 4 ori. Totuși, deoarece Mertens la rândul ei și-a cedat de 3 ori serviciul, belgianca a câștigat actul al doilea cu 7-5.

În final, setul trei a ajuns de asemenea în prelungiri. La scorul de 5-5 deja fiecare sportiva câștigaseră de două ori pe serviciul adversarei. În finalul disputei mai lucidă a fost Elise, ce s-a impus cu 7-5 si in decisiv.

În turul următor, Mertens o va întâlni pe câștigătoarea disputei dintre Sabalenka și Pegula.