Halep, palmares pozitiv cu Pliskova! Duelul din sferturi va fi al şaptelea direct dintre cele două jucătoare! Halep conduce cu 5-1 la directe!

Publicat: 23/01/2018 | 15:00

Pe aceeaşi arenă, înaintea partidei dintre Halep şi Pliskova va începe la ora 04:00 un meci pe tabloul masculin între Sondgren – Chung, joc care este posibil să se prelungească pe durata a trei ore şi jumătate, chiar patru ore, având în vedere că specialiştii prevăd o încleştare extrem de echilibrată.

Prin calificarea în sferturile de finală ale ediţiei din acest an a Australian Open, atât Simona Halep cât şi adversara sa în vârstă de 25 de ani, şi-a egalat cea mai bună performanţă la Melbourne.  jucătoarea din Cehia, cap de serie numărul 6 la Australian open a atins aceată fază a competiţiei la ediţia de anul trecut a turneului în timp ce Halep a mai fost în sferturi în 2014 şi în 2015.

Simona Halep şi Karolina Pliskova se vor afla faţă în faţă pentru a şaptea oară. Palmaresul directelor este favorabil româncei,  Halep conducând-o la confruntările directe, cu 5-1 pe Pliskova.

Singura victorie contra lui Halep a sportivei în vârstă de 25 de ani din Cehia s-a înregistrat într-un meci din primul tur al Fed Cup, în 2016, când aceasta a învins-o pe Halep în trei seturi, scor 6-7, 6-4, 6-2.

Ultima confruntare directă datează din iunie 2017, când Halep şi Pliskova s-au întâlnit în semifinalele turnelui Roland Garros. Halep s-a impus atunci după un meci spectaculos, decis în trei seturi, 6-4, 3-6, 6-3.