Halep s-a calificat în sferturi la Roland Garros! Meci de senzație cu Elise Martens

Publicat: 04/06/2018 | 14:50
Simona Halep s-a calificat în sferturile competiției

Victorie de senzație a Simonei Halep, la turneul de la Roland Garros. Românca a învins-o cu 6-2, 6-1 pe belgianca Elise Martens și s-a calificat în sferturile competiției. Halep va intra în posesia unui premiu de 380.000 de euro, pentru calificare, și I se vor adăuga 430 de puncte WTA.

Simona Halep s-a calificat fără probleme în sferturile de finală de la Roland Garros, după un meci perfect în fața belgiencei Elise Mertens, numărul 16 mondial. Liderul WTA a avut nevoie de mai puțin de o oră pentru a închide meciul în două seturi, 6-2, 6-1.

Ca și în meciul direct din turul secund de la Madrid, liderul ierarhiei mondiale a defilat și a controlat disputa de la un capăt la altul. Simona a pierdut doar două game-uri în primul set. În actul secund și-a dominat chiar și mai clar adversara aflată pe locul 16 WTA. Finalistă a ultimei ediţii, Halep s-a impus cu 6-1 şi continuă în competiţia cu premii totale de peste 20 de milioane de dolari. În sferturi va juca împotriva învingătoarei duelului Caroline Garcia – Angelique Kerber, anunță DigiSport.