Halep, superioară lui Buzărnescu »» Simona va juca cu Azarenka în turul III la Wimbledon!

Publicat: 04/07/2019 | 11:00

Simona Halep a câștigat duelul 100% românesc de la Wimbledon impunându-se în trei seturi în fața compatrioatei Mihaela Buzărnescu.

În ciuda faptului că a avut o evoluție excelentă, făcând unul dintre cele mai bune meciuri ale sale din acest sezon, Miky nu a putut să-I facă față Simonei Halep. Fostul lider mondial WTA în vârstă de 27 de ani, în prezent locul 7 WTA s-a impus în fața lui Buzzărnescu, care se află pe locul 53 WTA după o oră și 51 de minute cu scorul de 6-3, 4-6, 6-2.

Cele două românce au început cu multe greşeli întâlnirea lor..Buzărnescu a intrat pe teren cu gândul să fie cât poate de agresivă, indiferent de consecinţe, de precizia loviturilor. Cu multe greşeli neforţate, fără a se baza pe serviciu, Mihaela Buzărnescu a fost o pradă uşoară pentru Simona Halep în prima parte a meciului. Nici Simona nu a excelat la serviciu, dar a ştiut să absoarbă presiunea adversarei, cât aceasta a funcţionat. Primul set  a fost un festival al break-urilor şi rebreak-urilor. Halep a condus cu 2-0, Buzărnescu a revenit şi a egalat la 2 şi la 3, urmând apoi cinci game-uri câştigate la rând de Simona Halep. Fostul lider mondial a avut avantaj de 2-0 în setul doi și 40-15, moment în care jocul s-a întors cu 180 de grade. Agresivitatea Mihaelei a început să dea roade, iar rezultatul s-a văzut imediat, Buzărnescu impunându-se cu 6-4 și reușind să împingă meciul în decisive. Setul decisiv s-a jucat tare, cele două jucătoare evoluând la intensitate maximă. Simona a luat un avantaj important, Buzărnescu s-a apropiat, dar fostul lider mondial s-a impus câștigând setul cu 6-2.

De remarcat ar fi că în setul decisiv, Miky a avut o dispută cu arbitrul de scaun în ultimul game. Arbitrul de linie a dat aut la o minge lungă trimisă de Halep, care a cerut reluarea fazei. Mingea a fost bună, iar Mihaela se aştepta la rejucarea punctului, însă arbitrul de scaun a decis în favoarea Simonei lucru care a enervate-o teribil pe Buzărnescu.

În turul al treilea, Simona Halep va evolua cu Viktoria Azarenka din Belarus (40 WTA). Azarenka a întrecut-o, cu scorul de 6-2, 6-0, pe australianca Ajla Tomljanovic (49 WTA).