Halep a depășit-o pe Giorgi în primul tur de la US Open! Vezi cu cine va juca românca in turul doi!

Publicat: 30/08/2021 | 19:44

Astăzi, incepând cu ora 18:00, s-a disputat partida dintre Camila Giorgi și Simona Halep, din cadrul primului tur al celui de-al patrulea turneu de Grand Slam din acest an, US Open.

Desfășurarea partidei Camila Giorgi – Simona Halep

În ciuda faptului că bookmakerii nu o vedeau drept favorită partidei, sportiva din Constanța a reușit să presteze un tenis excelent și să își domine adversara în cea mai bună parte a confruntării.

În primul act, “Super Simo” s-a impus cu 6-4 după ce singurul break al setului a fost câștigat de româncă la 4-4.  Manșa secundă a partidei a fost de asemenea cu Halep la “timonă”, impunându-se cu 7-6. Pe parcursul setului s-au reusit 4 break-uri (cate doua de fiecare parte). Chiar dacă scorul a fost unul strâns, în nici un moment nu s-a pus problema câștigătoarei.

Următoarea adversară a Simonei

În turul secund, Halep va juca cu Kristina Kucova, care a dispus de Ann Li în turul inaugural.