Hamilton mai are de așteptat pentru a-și trece în cont al cincilea titlu mondial!

Publicat: 23/10/2018 | 07:19
Finlandezul Kimi Räikkönen i-a stricat planurile lui Lewis Hamilton și a amânat sărbătoarea câștigării titlului mondial de către britanic după cursa de Formula 1 de la Austin.

Totuşi pilotul de la Mercedes are 70 de puncte avans, iar din acest sezon de Formula 1 mai sunt încă trei curse, așa că, câștigarea titlului mondial este doar o simplă formalitate pentru Hamilton.

Britanicul a ratat în week-end șansa de a-și adjudeca al cincilea titlu de campion mondial în Formula 1 și totodată al doilea consecutiv, după ce, plecat din pole position, dar a ocupat doar locul al treilea în Marele Premiu al SUA.

Cursa de la Austin a fost câştigată de finlandezul Kimi Räikkönen de la Ferrari, urmat de olandezul Max Verstappen de la Red Bull, care a fost pe locul 18 la start!  Pe locul al patrulea s-a clasat germanul Sebastian Vettel de la Ferrari, challangerul la titlu, iar al cincilea a fost finlandezul Valtteri Bottas de la Mercedes.

Lupta pentru titlul mondial va continua duminica viitoare, la Ciudad de Mexico, antipenlutima eetapă a sezonului în Formula 1.

Lewis Hamiton are un avans de 70 de puncte, cu trei etape înaintea finalului sezonului și este foarte greu de crezut că britanicul va rata șansa de a câștiga al cincilea titlul de campion mondial din carieră.