Olanda este “regina lumii” la handbal! România a încheiat turneul final pe locul 12!

Publicat: 15/12/2019 | 15:29

Astăzi au avut loc finalele Campionatului Mondial de Handbal Feminin din Japonia. În urma acestora, configurația “careului de ași” este completă!

Începând cu ora 10:30, Norvegia și Rusia s-au duelat în marele meci al “pierzătoarelor” de la acest turneu final. Cele doua selecționate erau cotate inițial cu șanse importante la câștigarea trofeului, însă au fost nevoite să se mulțumească cu obținerea locurilor 4 și respectiv 3. Încleștarea de astăzi a fost dominată cu autoritate de Rusia. La pauză, nordicele s-au văzut conduse cu 18-15, momentele în care acestea au fost aproape de rivale fiind extrem de puține. În actul secund, Rusia și-a continuat dominația, reușind să se impună în final cu 33-28.

Biletul Zilei » Pariem la „indigo” pentru un sfârșit „verde” de săptămână!

Spania și Olanda s-au întâlnit de la ora 13:30 în finala turneului. Cele două trupe au prestat un handbal de o calitate superioară, disputa dintre acestea fiind una extrem de echilibrată. La finalul primului act jucătoarele batave conduceau cu 16-13. In actul secund, ibericile au fost nevoite să forțeze revenirea. “Forcing-ul” Spaniei a fost unul extrem de eficient, Olanda nereușind să se desprind decisiv pe tot parcursul manșei secunde. În consecință, în ultimul minut al partidei tabela de marcaj indica scorul de 29-29. Ultima fază a meciului a adus victoria Olandei, scor 30-29, dramatismul aflându-se la cote maxime!

În urma rezultatelor înregistrate, Olanda a cucerit medalia de aur, Spania a câștigat argintul, Rusia a fost nevoită să se mulțumească cu bronzul, în vreme ce Norvegia a completat “careul de ași”. De asemenea, amintim faptul că România s-a clasat pe locul 12.