Campionatul European de handbal s-a încheiat: Spania este REGINA EUROPEI!

Publicat: 27/01/2020 | 08:49

In perioada 9 ianuarie – 26 ianuarie s-a desfășurat Campionatul European de handbal masculin. Turneul final din primă lună a anului 2020 a fost primul din istorie ce a fost găzduit de 3 țări: Austria, Norvegia și Suedia.

Finala competiției le-a pus față în față pe Spania și Croația, victoria fiind adjudecată de selecționata lui Ribera, scor 22-20. La fel ca în meciul direct din faza grupelor, încheiat 22-22, ambele trupe au mizat în primul rând pe o defensivă de fier. Nici ibericii și nici croații nu au făcut greșeli importante în apărare, diferența dintre cele două echipe făcându-se în primul rând datorită “prospețimii” de ordin fizic, Croația venind după semifinala câștigată în urma a 2 reprize de prelungiri împotriva Norvegiei.