Hanescu si Tecau castiga meciul de dublu! Romania – Ucraina, scor 2-1

Publicat: 08/05/2010 | 00:00
Perechea Victor Hanescu/Horia Tecau a invins, cu scorul de 6-4, 6-4, 6-2, cuplul Serghei Bubka/Serghei Stahovski, in meciul de dublu al intalnirii cu Ucraina din turul doi al Grupei I a Zonei Euro din Cupa Davis, Romania preluand conducerea cu scorul general de 2-1.

Jucatorii romani si-au adjudecat meciul de dublu dupa aproximativ doua ore de joc.

In primul set, romanii au luat break-ul in game-ul al treilea, castigand setul fara probleme, scor 6-4, dupa o jumatate de ora de joc. Cel de-al doilea set a fost identic cu primul, scor 6-4, doar ca break-ul a fost luat inca din primul game. In al treilea set, ucrainenii au anulat o minge de break a romanilor, reusind sa echilibreze usor partida. Game-ul al cincilea din setul trei, care a fost si cel mai disputat, pe serviciul ucrainenilor, a fost castigat in final de Hanescu si Tecau. Pana la finalul meciului, Bubka si Stahovski au cedat de tot initiativa, romanii reusind sa castige setul cu 6-2.