Hermannstadt și Călărași rămân la retrogradare!

Publicat: 07/04/2019 | 16:34
Meciul de fotbal dintre FC Hermannstadt si FCSB din sferturile Cupei Romaniei, disputat pe stadionul Municipal din Sibiu, joi, 1 martie 2018.LUCIAN DANCIU / MEDIAFAX FOTO
Hermannstadt și Dunărea Călărași au rămas în subsolul clasamentului și tremură în continuare pentru prezența și în sezonul viitor în prima ligă fotbalistică a țării.

La Pitești, Hermannstadt a cedat cu 1-0 duelul cu Poli Iași și a rămas pe loc de baraj în play-out-ul Ligii I. Elevii lui Flavius Stoican s-au impus cu 1-0 la Pitești, unicul gol al partidei fiind marcat de Joao Teixeira, din penalty.

Aceasta a fost prima victorie pentru moldoveni în disputele cu sibienii după ce în seoznul regular Hermannstadt a câștigat cu 2-0.

Într-un alt meci cu conotații în lupta pentru evitarea retrogradării, FC voluntari a terminat nedecis, scor 1-1 duelul cu Dunărea Călărași.

Dunărea a deschis scorul în minutul 76 prin Daniel Benzar, după o gafă mare a portarului Vâtcă, portarul Voluntariului a ieşit la vreo 30 de metri de poartă, Benzar l-a driblat şi a trimis în poarta goală.

FC Voluntari a reușit să evite înfrângerea în al treilea minut al prelungirilor prin Armaş, acesta trimiând cu capul mingea în poarta lui Straton.

În urma acestui rezultat, FC Voluntari rămâne neînvinsă în acest play-out având trei victorii şi un egal, având 21 de puncte.

De partea cealaltă, Dunărea Călăraşi a rămas pe loc retrogradabil  fiind cu 16 puncte la un punct de Hermannstadt, echipă care are un punct peste Hermannstast.

Runda a IV-a din play-out-ul Ligii I se va închide astăzi cu meciul dintre Gaz Metan Mediaș și FC Botoșani.