Hermannstadt, victorie la debutul în Liga I!

Publicat: 22/07/2018 | 09:26
Nou-promovata FC Hermannstadt a debutat cu dreptul în Liga I. Echipa pregătită de Alexandru Pelici a tranșat în favoarea sa, scor 1-0 (1-0) disputa pe care a susținut-o la Tg. Mureș în prima etapă a sezonului 2018-2019 cu revelația ediției trecute a Ligii i, Sepsi OSK Sf. Gheorghe.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Ștefan Blănaru în minutul 11, acesta punctând la capătul unui corner.

După marcarea golului cei care au fost  mai periculoși au fost tot sibienii care au ratat șanse bune de a marca prin Petrişor Petrescu, a cărui centrare a căzut pe bara transversală (min. 24), şi prin Alex Curtean (min. 40), care a reluat cu capul pe lângă poartă, Hermannstadt intrând la cabine cu avantaj minim pe tabela de marcaj.

După pauză, echipa pregătită de Eugen Neagoe a avut șansa de a reveni în meci însă Simonovski (min. 50) şi Stephan Drăghici (min. 59), nu au găsit drumul spre gol,  şuturile lor fiind respinse de portarul sibienilor Căbuz.

Gazdele au reușit până la final să păstreze scorul înscris pe tabela de marcaj obținând astfel prima victorie în noul sezon competițional al Ligii I.

Etapa următoare, FC Hermannstadt va evolua în deplasare pe terenul formației FC Botoșani, echipă care a reușit în prima etapă un rezultat surprinzător, 1-1 în Gruia cu campioana CFR Cluj.