Hernan Crespo scrie istorie pentru Defensa y Justicia

Publicat: 24/01/2021 | 11:18

Gruparea argentiniană Defensa y Justicia a câștigat azi-noapte primul său trofeu major din întreaga sa istorie de 85 de ani, după ce a învins-o pe Lanus cu scorul de 3-0 în finala Copei Sudamericana, echivalentul Europa League în America de Sud.

Echipa antrenată de fostul mare atacant argentinian Hernan Crespo s-a impus categoric în meciul disputat la Cordoba pe stadionul Mario Alberto Kempes, grație golurilor înscrise de Adonis Frias, în minutul 34, Braian Romero, în minutul 62, și de Washington Camacho în prelungiri, omul care a marcat golul ce a consemnat promovarea clubului în prima ligă din Argentina în 2014.

Defensa y Justicia nu mai cucerise până acum vreun trofeu național, iar după acest triumf, a obținut calificarea în stagiunea viitoare a Copei Libertadores. Totodată, echipa lui Crespo va disputa și Supercupa Americii de Sud cu învingătoarea din finala Copei Libertadores, Palmeiras Santos, precum și Levain Cup, competiția care le pune față în față pe câștigătoarea Copei Sudamericana și pe campioana Japoniei, FC Tokyo. Totodată, galben-verzii ar urma să joace și la ediția extinsă a Mondialului Cluburilor, programată în China.

La sfârșitul finalei de ieri, Hernan Crespo a dedicat victoria idolului său, Diego Armando Maradona, decedat pe 24 noiembrie 2020.