Hertha câștigă pe terenul lui Shalke 04 după 14 ani!

Publicat: 03/09/2018 | 19:54
Formația Hertha Berlin a scris ieri istorie în Bundesliga reușind să câștige un meci în deplasare pe terenul celor de la Shalke 04 după o pauză de 14 ani!

Duelul dintre cele două formații din runda a II-a a fost unul foarte spectaculos, meciul având toate ingredientele unui joc spectaculos: ocazii rarisime, goluri, penalty-uri, eliminări!

Arbitrajul video a fost utilizat în acest meci când Shalke a beneficiat de un penalty acordat de arbitri în urma unui henț a lui Grujic. Din pacate pentru gazde, Caligiuri a tras pe lângă poartă ratând deschiderea scorului. Și cum în fotbal, o lege nescrisă spune că ocaziile ratate se răzbună, oaspeții au reușit să puncteze la doar două minute după ce Shalke a ratat penalty-ul. Golul celor de la Hertha a fost marcat de Duda.

În prelungirile partidei, Konoplyanka a fost eliminat pentru un fault din postură de ultim apărător, iar Duda a reuşit dubla spectaculos, din lovitură liberă. S-a terminat 2-0, jucătorii celor de la Hertha punând capăt unei secete ce data de 114 ani la Gelsenkirchen. Cu acest succes, Hertha Berlin a acumulat șase puncte după primele două etape, la fel ca și Bayern Munchen și Vfl  Wolfsburg

Într-un alt meci care a avut loc ieri în runda a II-a din Bundesliga, RB Leipzig, formație care a scos-o din Europa League pe Universitatea Craiova, a remizat, scor 1-1 pe teren propriu cu Dusseldorf!

Rezultatele etapei a II-a din Bundesliga!

Schalke – Hertha 0-2

RB Leipzig- Dusseldorf 1-1

Stuttgart- Bayern 0-3

Augsburg- Monchengladbach 1-1

Frankfurt – Bremen 1-2

Hoffenheim- Freiburg 3-1

Leverkusen- Wolfsburg 1-3

Nurnberg- Mainz 1-1