Ianis, gol de ziua „Regelui”: „La mulți ani tată! Te iubesc!”

Publicat: 06/02/2020 | 11:37
Ianis Hagi of Rangers scores his first goal for the club to give Rangers a 2-1 lead. Rangers v Hibernian, Ladbrokes Scottish Premiership, Football, Ibrox Stadium, Glasgow, UK - 05 Feb 2020, Image: 496663833, License: Rights-managed, Restrictions: Editorial use only, Model Release: no, Credit line: Stuart Wallace/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

La primul meci jucat ca titular la Glasgow Rangers, Ianis Hagi a adus victoria formației pregătite de Steven Gerrard. Fiul „Regelui” a marcat în minutul 84 când tabela arăta 1-1, reușita sa aducând toate cele trie puncte ale lui Glasgow Rangers în duelul cu Hibernian, scor 2-1.

Biletul Zilei » Astăzi ne axăm pe fotbal și tenis!

Coincidența a făcut ca reușita lui Ianis să vină exact de ziua lui Gică Hagi. La finalul confruntării, noul „7” al celor de la Glasgow Rangers a ținut să-i dedice golul și victoria „Regelui”. După ce a marcat, învingându-l pe goalkeeperul advers cu un șut din interiorul careului în diagonală, Hagi jr. a căutat camera de filmat, pentru a-i transmite un mesaj tatălui său: „La mulți ani, tata! Te iubesc!”, a fost mesajul mijlocașului lui Steven Gerrard.

Presa britanică nu a rămas indiferentă la evoluția lui Ianis Hagi și i-a acordat acestuia spații generoase, apreciind la superlativ evoluția sa.

„Rangers părea pe punctul de a se îndepărta și mai mult de Celtic după ce a primit gol de la Hibernian în minutul 6. Ianis Hagi a adus însă victoria pentru echipa antrenată de Steven Gerrard la debutul său ca titular”, scrie „ The Guardian”.

La rândul lor, cei de la BBC aiu evidențiat că „Ianis Hagi a adus victoria lui Rangers la primul meci jucat ca titular. Ianis a marcat chiar în ziua în care faimosul său tată a împlinit 55 de ani”.

Fiul lui Gică Hagi a fost împrumutat săptămâna trecută la Glasgow Rangers de cei de la Genk până la finalul acestui sezon.