Ianis Hagi anunțat titular cu Insulele Feroe!

Publicat: 25/03/2019 | 07:00
După ce a a pierdut contra Suediei, scor 2-1 în meciul de debut al preliminariile EURO 2020 în grupa F, România va primi mâine la Cluj vizita celor din Insulele Feroe.

Partida de pe „Dr. Constantin Rădulescu” va începe la ora 21:45 și va fi transmisă în direct de Pro TV.

Criticat pentru lipsa de curaj și pentru formula dezastruoasă pe care a mizat din primul minut la Stockholm, selecționerul României, Cosmin Contra va pregăti schimbări importante pentru partida cu Insulele Feroe. Printre jucătorii care vor începe din primul minut în „Gruia” se numără Ianis Hagi și Claudiu Keșeru, jucători introduți în al doilea mitan în Suedia care au schimbat total jocul naționalei.

Este de așteptat ca „Guriță” să mizeze din primul minut pe formula Tătărușanu- R. Benzar, Săpunaru, Moți, Bancu-  Chipciu, R. Marin, N. Stanciu, I. Hagi – Pușcaș, Keșeru.

Duelul din „Gruia” va fi arbitrat de turcul Halil Umut Meler. În vârstă de 33 de ani, Halil Umut Meler este doar de doi ani pe lista UEFA și va fi ajutat la Cluj de asistenții Esat Sancaktar şi Ibrahim Caglar Uyarcan, în timp ce Mete Kalkavan va fi arbitru de rezervă.

Partida România – Insulele Feroe va avea loc marți de la ora 21:45, duelul urmând a fi transmis în direct de Pro TV.

În aceeași grupă preliminară, tot mâine vor mai avea loc duelurile Malta- Spania și Norvegia- Suedia, dueluri care se vor disputa, la fel ca și duelul din „Gruia” de la ora 21:45.

În prima etapă din grupa preliminară F, s-au înregistrat rezultatele: Suedia- România 2-1, Spania- Norvegia 2-1 și Malta- Insulele Feroe 2-1.